22. Objazdowy Festiwal Filmowy Watch Docs
Głównym celem festiwalu Watch Docs jest prezentacja filmów dokumentalnych, które poruszają istotne kwestie społeczne, takie jak prawa człowieka, niesprawiedliwość społeczna, konflikty polityczne, czy zagrożenia dla środowiska naturalnego. Filmy prezentowane podczas festiwalu często mają na celu zwrócenie uwagi na problemy, z którymi boryka się współczesny świat, oraz inspirację do działania i zmiany społecznej.
Watch Docs to nie tylko okazja do obejrzenia niezwykłych filmów dokumentalnych, ale także okazja do dyskusji i wymiany poglądów na tematy poruszane przez prezentowane produkcje.
W ramach 22. Objazdowego Festiwalu Filmowego Watch Docs, 17 kwietnia 2024 r., w Samorządowej Instytucji Kultury pod nazwą Gminna Biblioteka Publiczna w Opatowcu, wyświetlany był film reż. Joshua Neubert „Granica”. To oparta na prawdziwych wydarzeniach historia poruszającego spotkania w przygranicznym lesie. Film zadaje fundamentalne pytania: gdzie przebiega granica zaangażowania oraz czy warto poświęcić życiową stabilizację dla zachowania człowieczeństwa?
Na te, i wiele innych pytań, podczas dyskusji starali się udzielić odpowiedzi licznie zgromadzeni na seansie widzowie. W spotkaniu wzięli udział członkowie Klubu Seniora z Kociny wraz z Kierownikiem MOPS Jarosławem Naporowskim oraz opiekunem Bożeną Kopeć, członkowie Klubu Emerytów z Opatowca z Przewodniczącą Henryką Srogą, członkowie Dyskusyjnych Klubów Książki działających przy bibliotece, a także mieszkańcy gminy Opatowiec.
Dyskusja była bardzo żywa, zwłaszcza, że poruszony w filmie temat jest niezwykle aktualny i głęboko poruszający. Obejmował on kwestię moralnych dylematów oraz granic zaangażowania w kontekście trudnych sytuacji społecznych i humanitarnych. Uczestnicy festiwalu Watch Docs angażowali się w refleksję nad wartościami i wyzwaniami, jakie stawia przed nami współczesny świat.
Po zakończonym spotkaniu uczestnicy udali się na spacer po naszym najmniejszym mieście w Polsce.
Duże wrażenie film wywarł także na młodzieży, która wraz z nauczycielami Katarzyną Sojką i Edytą Szczeciną, wzięła udział w jego projekcji w dniu 18 kwietnia.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w przedsięwzięciu i owocne dyskusje.
Beata Adamczyk