Wycieczka do Tokarni i do Kielc
W dniu 10 maja 2024 roku klasy IV i V uczestniczyły w wycieczce do Muzeum Wsi Polskiej w Tokarni oraz Ogrodu Botanicznego w Kielcach. Muzeum w Tokarni skupia zabytkowe obiekty budownictwa drewnianego z różnych miejscowości regionu świętokrzyskiego.
Celem wycieczki, oprócz dobrej zabawy, było pokazanie dzieciom warunków życia ludzi w dawnych czasach, wystroju domów i pomieszczeń gospodarczych, czynności gospodarskich, upraw polowych oraz tradycyjnych rzemiosł i zawodów. Dzieci z zainteresowaniem słuchały pani przewodnik, która opowiadała o tym, jak wyglądało życie ludzi wiele lat temu, w jakich warunkach żyli, jak przygotowywali jedzenie. Uczniowie z zaciekawieniem oglądali stare chaty, zagrody, wiejską szkołę, kuźnię, aptekę, dom lekarza, dawny sklep, wiatrak, młyn.
Szczególne zainteresowanie wycieczkowiczów wzbudził zabytkowy modrzewiowy kościółek szpitalny pw. Matki Bożej Pocieszenia pochodzący z Rogowa. Klimat Skansenu zauroczył wszystkich i pozwolił oczami wyobraźni przenieść się w dawne czasy. Była to dla nas nie tylko wyprawa w przeszłość, ale również żywa lekcja historii.
Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie Ogrodu Botanicznego w Kielcach. Ogród znajduje się nieco na uboczu, ale wciąż blisko centrum miasta. Jest on pełen harmonijnej i uporządkowanej natury, którą uczniowie mogli obserwować z bliska, spacerując szerokimi alejkami. Kielecki ogród botaniczny prezentuje również gatunki roślin, które od wieków służą człowiekowi jako pożywienie, lekarstwo czy ozdoba. Tutaj uczniowie mogli nauczyć się rozróżniać różne gatunki zbóż i ziół. Zobaczyli także, jak hodowana jest winorośl.
Spacerując po ogrodach: francuskim, wiejskim, orientalnym i japońskim, zobaczyli unikatowe gatunki roślin i owadów. Wędrując pomostami i kładkami, mogli przyjrzeć się roślinom wodnym, a w dziale geografii roślin wyruszyli w botaniczną podróż do lasów Ameryki Północnej i Azji Wschodniej.
Pogoda nam dopisała, czas upłynął bardzo szybko. Wróciliśmy pełni wrażeń, dzięki czemu wycieczka była bardzo udana.
Izabela Włosowicz