Od 01.03.2014 r. zryczałtowany dodatek energetyczny (dodatek energetyczny) przysługuje odbiorcy wrażliwemu energii elektrycznej. Przez tego typu odbiorcę należy rozumieć osobę mającą ustalone prawo do dodatku mieszkaniowego i będącą stroną umowy kompleksowej lub umowy sprzedaży energii elektrycznej zawartej z przedsiębiorstwem energetycznym, zamieszkującą w miejscu dostarczania energii elektrycznej.
Dodatek energetyczny wynosi rocznie nie więcej niż 30% iloczynu limitu zużycia energii elektrycznej oraz średniej ceny energii elektrycznej dla odbiorcy energii elektrycznej w gospodarstwie domowym, ogłaszanej na podstawie art. 23 ust. 2 pkt 18 lit. d. Wysokość limitu, o którym mowa powyżej wynosi:
Minister właściwy do spraw energii ogłasza, w terminie do dnia 30 kwietnia każdego roku, w drodze obwieszczenia, w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”, wysokość dodatku energetycznego na kolejne 12 miesięcy, biorąc pod uwagę środki przewidziane na ten cel w ustawie budżetowej.
Przyznanie dodatku energetycznego następuje w drodze decyzji administracyjnej na okres ustalonych uprawnień do dodatku mieszkaniowego. Do wniosku dołącza się kopię umowy kompleksowej lub umowy sprzedaży energii elektrycznej.
Zryczałtowany dodatek wypłacany jest do 10 dnia każdego miesiąca, oprócz stycznia, w którym dodatek wypłaca się do 30 stycznia danego roku.
Rada gminy określa, w drodze uchwały, wzór wniosku o wypłatę dodatku energetycznego (do pobrania poniżej).
Wniosek o przyznanie dodatku energetycznego (otwórz link w nowym oknie)
Zgodnie z art. 15 ustawy z dnia 17 grudnia 2021 roku o dodatku osłonowym wnioski o wypłatę dodatku energetycznego złożone w terminie od dnia 04.01.2022 r. do dnia 31.12.2024 r. pozostawia się bez rozpoznania.
Podstawa prawna: