Recenzja z Międzynarodowego Festiwalu Wokalnego „Baltic Stars – 2024” Tallin
W dniu 21 października 2024 r. w stolicy Estonii, odbył się I Międzynarodowy Festiwal Wokalny „Bałtyckie Gwiazdy”. Jego organizatorem była Wapa World Unesco. Jedyną delegacją z Polski biorącą udział w tym wydarzeniu była grupa dziewcząt, które na co dzień mieszkają w gminie Opatowiec i Kazimierzy Wielkiej.
Silna pięcioosobowa reprezentacja w składzie: Pola Kościółek, Lena Borzęcka, Weronika Pudo, Lena Piotrowska oraz ich trener wokalny Wiktoria Maj już 20 października zameldowały się w hotelu, aby w kolejnym dniu zmierzyć się z innymi uczestnikami festiwalu. Łącznie podczas tegorocznego wydarzenia na scenie zaprezentowało się 80 uczestników z siedmiu państw t.j: Łotwa, Litwa, Estonia, Szwecja, Finlandia, Armenia i Polska.
W dniu, w którym otrzymałyśmy zaproszenia, poczułyśmy ogromną radość, nadzieję, ale też lęk – mówią dziewczęta. Te wszystkie emocje znalazły swoje miejsce podczas występów prezentowanych w ramach Festiwalu „Baltic Stars”. Należy zauważyć, iż organizatorzy od pierwszego dnia przylotu zadbali o urozmaicenie całego pobytu w Tallinie. Połączyli święto muzyki z atrakcjami miasta. Podczas konkursu mogliśmy usłyszeć muzykę z kategorii pop, folk, a nawet śpiewu klasycznego. Każdemu występowi towarzyszyły ostre dyskusje wśród publiczności, której gośćmi byli oprócz wykonawców, ich trenerzy wokalni, jurorzy, rodzice i miłośnicy muzyki rozrywkowej.
Festiwal rozpoczął się w Russian Culture Center, które mieści się w dawnym domu oficerów marynarki wojennej i jest domem dla różnych grup twórczych, od teatru i chórów po malarstwo. W tym neoklasycystycznym budynku odbywają się różne imprezy, przedstawienia teatralne i pokazy muzyczne. W Centrum Kultury spotykają się grupy twórcze zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.
Program muzyczny prezentowany podczas konkursu przez dzieci, młodzież i osoby dorosłe wywołał na twarzach wzruszenie, śmiech, tremę, akceptację oraz życzliwość. Wszystkiemu towarzyszyła atmosfera przyjaźni, która wytworzyła się i towarzyszyła wszystkim występom tej edycji Festiwalu.
Podczas koncertu mogliśmy usłyszeć utwory takich wykonawców jak: Amy Winehouse, Whitney Houston, Zbigniewa Wodeckiego oraz Pucciniego. Wysłuchaliśmy też repertuaru dla dzieci, które czuły się doskonale na scenie, wykonując utwory: „Płacze moje serce”, „Śpiewam i tańczę”. Zarówno w przypadku tych wielkich utworów jak i tych przeznaczonych dla najmłodszych, twórcy szukali sposobu na jak najlepszą interpretację utworów. Dzięki temu pozwolili widzom na wyciągnięcie z prezentowanych występów czegoś, co im samym wydało się ważne i wartościowe.
Przy próbie podsumowania Festiwalu nie można pominąć osiągnięć, jakimi mogą poszczycić się dziewczęta, które reprezentowały nasz kraj i powiat kazimierski. A oto ich rezultat:
POLA KOŚCIÓŁEK
1 m-ce kat. 5 – 9 Folk
2 m-ce kat. 5 – 9 Pop
Zaproszenie na festiwal do Armenii.
LENA BORZECKA
2 m-ce kat. 10 – 12 Pop
LENA PIOTROWSKA
1 m-ce kat. 10 – 12 Word Hit
2 m-ce kat. 10 – 12 Pop
Zaproszenie na festiwal do Włoch.
WERONIKA PUDO
2 m-ce kat. 13 – 15 Pop
WIKTORIA MAJ
Grand Prix kat. 19 – 25 Word Hit
1 m-ce kat. 19 – 25 Pop
Zaproszenie do Armenii.
Od Festiwalu biło ciepło, czuliśmy bliskość mimo różnorodności. Dzieliliśmy się swoją wrażliwością i doświadczeniem. Każde ze spotkań festiwalowych skupiało się na coraz pełniejszym włączaniu widzów w występy. Emocje były trudne, ale potrzebne i ważne – powiedziała Wiktoria Maj, studentka Muzykologii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, jak również trener wokalny dziewcząt.
Katarzyna Sojka