Szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie
Świętokrzyski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje, że w dniach od 22 do 27 kwietnia 2024 r. na terenie województwa świętokrzyskiego planowane jest przeprowadzenie ochronnego szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.
Celem akcji jest zlikwidowanie występowania na terenie województwa świętokrzyskiego wścieklizny u lisów wolno żyjących, a tym samym usunięcie niebezpieczeństwa zakażania wścieklizną ludzi.
Szczepionka w postaci brązowo-zielonych pakietów zostanie rozrzucona na pola, łąki i lasy z samolotów oraz wyłożona ręcznie przez pracowników Inspekcji Weterynaryjnej. Przedmiotowa akcja jest kontynuacją szczepień z lat poprzednich oraz realizowana jest w celu zlikwidowania występowania na terenie województwa świętokrzyskiego wścieklizny u lisów wolno żyjących, a tym samym usunięcie niebezpieczeństwa zakażania wścieklizną ludzi i zwierząt.
Wścieklizna jest śmiertelną chorobą zakaźną, występującą głównie u ssaków mięsożernych. Głównym źródłem są chore zwierzęta, wydalające zarazki ze śliną. Zwierzęta i ludzie ulegają zakażeniu głównie poprzez pogryzienie przez chorego osobnika. Zakażenie może nastąpić również poprzez ślinę, kiedy zarazek dostaje się do rany, a nawet mało zauważalnego skaleczenia. Zgodnie z ustawą o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt wścieklizna podlega obowiązkowi zwalczania oraz psy powyżej 3 miesiąca życia oraz lisy wolno żyjące podlegają obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie.
Do dnia dzisiejszego nie znaleziono leku na tę chorobę i nie istnieje możliwość wyleczenia. Jedynym zabezpieczeniem przed nią są szczepienia.
Komunikat Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii o szczepieniu lisów przeciwko wściekliźnie
W dniach 22-27 kwietnia 2024 r. na terenie województwa świętokrzyskiego planowane jest przeprowadzenie ochronnego szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie.
Celem akcji jest zlikwidowanie występowania na terenie województwa świętokrzyskiego wścieklizny u lisów wolno żyjących, a tym samym usunięcie niebezpieczeństwa zakażania wścieklizną ludzi.
- Szczepionka zostanie rozrzucona na pola, łąki i lasy z samolotów oraz wyłożona ręcznie przez pracowników Inspekcji Weterynaryjnej.
- Nie należy dotykać szczepionki, a każdy kontakt z przynętą lub płynną zawartością szczepionki należy zgłosić do lekarza medycyny.
- W przypadku kontaktu z przynętą lub płynną zawartością szczepionki miejsce to należy gruntownie przemyć wodą z mydłem.
- W okresie akcji i przez 14 dni po jej zakończeniu psy należy wyprowadzać na smyczy, a koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach, aby nie miały kontaktu ze szczepionką.
Szczepienie realizowane jest na podstawie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie przeprowadzania ochronnych szczepień lisów wolnożyjących przeciwko wściekliźnie (Dz. U. 2013, poz. 1737).