Tydzień Bibliotek był niezwykle aktywny i pełen inspirujących wydarzeń
Na inaugurację Tygodnia Bibliotek odwiedziliśmy uczniów szkoły w Krzczonowie. Dzieci poznały książkę „Piecyk, czapeczka i budyń” autorstwa Anny Onichimowskiej. Z autorką uczniowie spotkali się również podczas spotkania on-line, realizowanego w ramach ogólnopolskiego projektu Nasza Mała Biblioteka, które odbyło się 8 maja w instytucji. Po południu najmłodszych zaprosiliśmy do akcji „Czytanie na polanie”, podczas której rozmawialiśmy o przygodach bohaterów książki: Trola i Pufka. O relacjach, przyjaźni, samotności, a także o dobrym zachowaniu.
11 maja zorganizowałyśmy spotkania z naszymi Dyskusyjnymi Klubami Książki — w Klubie Seniora w Kocinie oraz w naszej bibliotece. Podczas rozmów przybliżyłyśmy uczestnikom twórczość autorów, z którymi już wkrótce będziemy mieli okazję się spotkać — Adamem Ochwanowskim oraz Kamilem Sobikiem.
14 maja, w ramach projektu „Literacka Podróż Hestii”, wraz z młodzieżą odkrywaliśmy ciekawe propozycje literackie oferowane w programie „Literacki Luzik”. Zagłębiliśmy się w problemy poruszone w książce „Świat Mundka” Katarzyny Wasilkowskiej.
Młodzież wzięła także udział w akcji „Czytanie na polanie”, która odbyła się w samym sercu naszego urokliwego miasta — w parku. Dopisała nam piękna pogoda, a rozmowy o literaturze i poruszanych w niej problemach stały się inspiracją do wielu ciekawych refleksji.
W wydarzeniach uczestniczyli uczniowie obu szkół z terenu naszej gminy wraz z opiekunkami — Panią Małgorzatą Żydowską i Panią Marzeną Baran. Prowadzone z młodzieżą dyskusje były niezwykle interesujące i pokazały, że literatura może być doskonałym punktem wyjścia do rozmów o ważnych sprawach.
Oczywiście w tym czasie nasza biblioteka, jak zawsze, tętniła życiem. Odbywały się zajęcia rozwijające pasje i zainteresowania osób w różnym wieku. Dużym zainteresowaniem cieszą się zajęcia karate, podczas których uczestnicy doskonalą nie tylko sprawność fizyczną, ale także uczą się systematyczności, koncentracji i współpracy. Nie brakowało również energii i radości podczas zajęć tanecznych oraz muzycznych, które wypełniały bibliotekę dźwiękami i pozytywną atmosferą.
Najmłodsi chętnie uczestniczyli w zajęciach biblioteczno-plastyczno-animacyjnych. Był to czas wspólnego czytania, twórczych zabaw, prac plastycznych oraz animacji integrujących dzieci i rozwijających ich wyobraźnię. Spotkania te pokazały po raz kolejny, że biblioteka jest miejscem otwartym, pełnym kreatywności, dobrej energii i przestrzenią do budowania relacji.
18 maja nasza oferta skierowana była do dorosłych odbiorców. Odbyło się spotkanie autorskie z Adamem Ochwanowskim oraz spacer po Kocinie. Poznawanie swoich małych ojczyzn to nie tylko ciekawa przygoda, ale również sposób na odkrywanie lokalnej historii i budowanie więzi z miejscem, w którym żyjemy.
To jeszcze nie koniec zaplanowanych na maj wydarzeń — o kolejnych inicjatywach opowiemy już niebawem.

